18 Ekim 2020

Bakan Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlara ilişkin ayrıntıları açıkladı.

Okul öncesi ve 1’inci sınıflara başlatılan yüz yüze eğitimin kapsamı 2, 3, 4. sınıflar 8. ve 12. sınıfları da kapsayacak şekilde genişletildi.

“YÜZ YÜZE VE UZAKTAN EĞİTİM BİRLİKTE YÜRÜTÜLECEK”

Yüz yüze ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceğini belirten Bakan Selçuk, “12 Ekim pazartesi itibariyle yüz yüze eğitime başlayacak olan kademelerdeki öğrencilerimiz için tıpkı ilkokul birinci sınıf öğrencilerimizde olduğu gibi yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık” ifadelerini kullandı.

“HAFTANIN İKİ GÜNÜ OKULDA OLACAKLAR”

Selçuk, okula gidilecek günlere ve sınıf mevcutlarına ilişkin ise şu bilgileri paylaştı:

“Yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz haftanın iki gününde okullarında olacaklar. Sınıf mevcutları daha önce olduğu gibi Bilim Kurulu’nun tavsiye kararları doğrultusunda gruplara ayrılacak. Çocuklarımızın okulda kalış süresi de eskisine nazaran kısaltılacak. Bu konudaki tüm teknik ayrıntılar bu hafta için sizlerle paylaşma imkanımız olacak.”

“İSTEYEN VELİLER ÇOCUKLARINI OKULLARA GÖNDERECEK”

Yüz yüze eğitim seçiminin velilere ait olduğunu belirten Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

“İsteyen velilerimiz çocuklarını okullara gönderecek. İstemeyenlere yönelik esneklik tanınacak. Öğrencimiz devamsız sayılmayacak. Ancak bu noktanın altını birkaç kez çizdim. Velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrencinin uzaktan eğitimine devam etmesi gerekiyor. Çünkü öğrenciler her koşulda devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak.
Denetmenlerimiz düzenli olarak okulları denetliyor. Denetim yıl boyu devam edecek. Kaygı duyan veli ve öğrencilerimizin birinci sınıflarda olduğu gibi sürecin iyi yönetildiklerini gördüklerinde rahatlayacaklarına emimin. Başlangıçlarda çok düşün oranlar birinci sınıflarda sonradan yükseldi, yüzde seksenlere yaklaştı.”

“KÖY OKULLARINDA DA YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLIYORUZ”

Köy okullarında da yüz yüze eğitime geçileceğini aktaran Ziya Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

“Köy okullarımızda da yüz yüze eğitime başlıyoruz. Geçtiğimiz hafta yayınladığımız yönetmelik değişikliğine göre öğrenci sayısına bakılmaksınız köylerdeki okullar velilerimizin tercihlerine bağlı kalarak açık kalacak. Bu süreçte il hıfzıssıhha kurullarının koşullarını uygun görmediği okullar ise yüz yüze eğitime devam edemeyecek. Uzaktan eğitimin ana mecrası olan TRT EBA’da tüm yayınlarımız günde 3 kez tekrar ediliyor. Bilgisayar ve internet erişimi konusunda desteğe ihtiyacı olan öğrencilerimiz için Türkiye genelinde 12 bin 111 EBA destek merkezi oluşturduk.”

“CUMARTESİ GÜNÜ EĞİTİM OLABİLİR”

Öğrencilere 500 bin tablet dağıtılacağını ve Cumartesi günü de eğitimin olabileceğini ifade eden Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öğrencilere 500 bin tablet ulaştırılacak. Öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hızla dağıtılması için hazırlanan stratejiye uygun hareket edilecek. Ailelerinin gelir düzeyi, kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi gibi bazı kriterler belirledik. Cihazların dağıtım süreci il milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek ve okul yönetimleri tarafından öğrencilere ulaştırılacak. Cumartesi günü eğitim olabilir. Bu okulların ihtiyaçlarıyla ilgili bir konu. Biz bu tür konularda ülke genelinde karar almayız. Okulların ihtiyaçlarına göre esneklik sağlanabilir.”

“12 EKİM PAZARTESİ GÜNÜ OKULLARIMIZI AÇIYORUZ”

Bakan Selçuk, dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi de açıklamıştı:

“Okullarımızda daha çok öğrencimizle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 12 Ekim Pazartesi, tüm ilkokulları, köy okullarını, 8 ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocuklarımızın okullarını açıyoruz. Tüm öğrencilerimizle sağlıkla, güvenle buluşmak dileğimiz.”

Son Haberler

10 Ekim İzmir 2. altılı tahmini

BAY TOTEM’den 10 Ekim Cumartesi İzmir 2. altılı ganyan tahmini.İZMİR 2. ALTILI GANYAN TAHMİNİKÜÇÜK...

10 Ekim İzmir 1. altılı ganyan tahmini

BAY TOTEM’den 10 Ekim Cumartesi İzmir 1. altılı ganyan tahmini.İZMİR 1.ALTILI GANYAN TAHMİNİKÜÇÜK ŞABLON1.Ayak:...

İzmir acil çözüm istiyor

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir’de yaşanabilecek su krizi için acil çözüm bulunması gerektiğini açıkladı.TBMM’nin ilk oturum gününde...

Karşıyaka’da acı olay!

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, Bihter Yalçınsoy boşanma aşamasında olduğu Rahman Yalçınsoy tarafından öldürüldü.Olay, Karşıyaka ilçesi Cumhuriyet Mahallesinde meydana geldi....

Bakan Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlara ilişkin ayrıntıları açıkladı.

5 Ekim koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanlığı günlük verileri açıkladı. İşte 5 Ekim 2020 Pazartesi Türkiye koronavirüs tablosu…Bugünkü test sayısı: 115.632Bugünkü hasta sayısı:...
41,7k Takipçiler
Takip Et

Bunlara da göz at!

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here