25 Eylül 2020

Doğal çimin faydaları

Canlı çim mi yoksa sentetik çim mi diye ikilemde iseniz doğal çimlerin hayatınıza kattığı çevresel ve kişisel faydalara göz atmanızda fayda var.

Doğal çimler, suni çimlerin karşılayamayacağı çok sayıda fayda sağlayan sürdürülebilir, çevreye duyarlı seçimlerdir. İşte doğal, canlı, hazır çimin faydalardan bazıları:

  • Doğal çimler havayı temizler ve hava kalitesini iyileştirir.
  • Doğal çimenli açık alanlar fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirir. Stresi azaltır, kan basıncını düşürür, dikkati artırır, mutluluk ve dinginlik sağlar.
  • Çimler, atmosferdeki karbondioksiti tutar ve depolar.
  • Doğal çimler, önemli miktarda yaşamı destekleyen oksijen üretir. 50 metrekarelik bir çim, dört kişinin günlük oksijen ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar oksijen üretir.
  • Doğal çimler kendilerini ve çevrelerini soğutur, güneş ısısını dengeler.
  • Doğal çimler yağmur suyunu arındırır ve yeraltı suyu kalitesini iyileştirir.
  • çimler, yağmur suyunun akışını yavaşlatarak yağmur suyunun kanalizasyon yerine, toprağa geri dönmesini sağlar.
  • Doğal çimler, su ve rüzgarın neden olduğu toprak erozyonunu azaltır.
  • Doğal çimler topraktaki yararlı mikroorganizmaların aktivitesini artırır, toprağı yeniler ve toprak kalitesini iyileştirir.
  • Doğal çimler yangın tehlikesi riskini azaltır ve orman yangınlarının ilerlemesini yavaşlatır.

Son Haberler

24 Eylül koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanlığı verileri açıklandı. İşte 24 Eylül 2020 Perşembe Türkiye koronavirüs tablosu…Bugünkü test sayısı: 113.317Bugünkü vaka sayısı: 1.721Bugünkü...

Putin de Nobel Barış Ödülü’ne aday

Rus yazar ve akademisyen Sergey Komkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2021 Nobel Barış Ödülü’ne adaylığı için 10 Eylül’de başvuruda bulunduğunu duyurdu.

21 Eylül koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanlığı verileri açıklandı. İşte 21 Eylül 2020 Pazartesi Türkiye koronavirüs tablosu…Bugünkü test sayısı: 112.942Bugünkü vaka sayısı: 1.743Bugünkü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;Kafe ve restoranların...

Manda Çayı artık kokmayacak

İzmir'in Bayraklı ilçesindeki Adliye Sarayı ile yeni iş merkezlerinin arasından geçen Manda Çayı, İZSU'nun 2 aylık çalışması sonrasında artık kokmayacak.

İzmir Doğal Yaşam Parkı kapanıyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında İzmir'de Doğal Yaşam Parkı 15 gün süreyle kapatılıyor.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kararı sosyal...

Bunlara da göz at!

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here