25 Eylül 2020

‘Görülmüştür’ü Mutlaka Görün!

Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Görülmüştür, ülkemizde ve yurt dışında çeşitli festivallerde gösterildikten sonra  İzmir Karaca, Cinemaximum Konak Pier sinemalarında hala vizyonda..

Hapishaneye ve adalet sistemine içeriden bakan film, mahkum mektuplarındaki sakıncalı içerikleri sansürlemekle görevli bir memur olan Zakir’in (Berkay Ateş) ‘sıkışmış’ ve ‘sansürlü’ hikayesini anlatıyor. Mahremiyet kavramını vurgularken gizemli “Selma” (Saadet Işıl Aksoy) karakteri ile de dedektifçilik oynayarak yapıma kara film ve polisiye bir hava katılıyor.

Cep telefonlarının, bilgisayarların izlendiği, güvenlik kameralarının her yerde olduğu bir zamanda yaşıyoruz ve mahremiyet algısı tamamen şekil değiştirmiş durumda. Zakir hapishanede parmaklıklarla eve gittiğinde ise çelik kapının önüne oturtulmuş başka bir parmaklıkla yaşamak zorunda. Nasıl hapishanede mahkumların özel hayatı mektupların okunmasıyla yok oluyorsa aynı şekilde Zakir’in hayatı da eve gittiğinde benzer bir tabloya dönüşüyor. Eve girer girmez ardından kitlenen kapılar, yazdıklarını annesinin gizli gizli okuması gibi detaylar Zakir’in de aslında bir mahkum hayatı yaşadığını gösteriyor. Kendini kurtarma ihtimalinin uzak olmasından dolayı fotoğrafını gördüğü bir kadının hüznünün peşine düşüyor. İz sürerken ve hedefine yaklaşma arzusuyla yanıp tutuşurken mesleğinin sınırlarını zorlayarak röntgenciliği daha ileri bir aşamaya taşıyor. Ama bu süreçte kendisinin de izleniyor oluşu ve kendisine dönük kameralardan rahatsızlık duyan Zakir’i görmemiz, paranoyak bir hale zemin hazırlıyor.

Zakir’in, yaratıcı yazarlık ile ilgili eğitim aldığını görüyoruz. İşi, duygulara ve fikirlere ket vurmak asıl istediği şey ise; tam tersine insana dair olan her şeyi yazıya dökebilmek olan Zakir, yok etme, sansürleme ile yaratma, yaratıcılık arasında çelişkili bir hayat sürdürmeye çalışıyor. Üniformasıyla sokağa çıkmaması ve kurstan arkadaşı olan Emel’den mesleğini gizlemesi gibi sahneler yaptığı işi mecburiyetten yaptığını anlatıyor.

Görülmüştür filmi; sansürün sıkça yaşandığı, kişisel alanların gittikçe kaybolduğu günümüze ilginç ve cesur bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Cezaevlerindeki sansürün yanı sıra gözetlenme ve dinlenme, özel hayata müdahale konularına bir ceza infaz koruma memurunun gözünden aktarıyor. Filmin ana karakterleri ve Ercan Kesal, Altan Erkekli Füsün Demirel gibi yan karakterleri başarılı oyuncu performanslarıyla göze çarpıyor. Finali yönetmen size bırakıyor. Film bittiğinde bazı küçük detayları düşünerek gerçeğin ne olduğuna biz karar verelim istiyor.

Hala vizyonda olan filmi geç kalmadan izlemenizi tavsiye ediyor, iyi seyirler diliyorum

                                                                                                                                                                   Kübra ESEN

Son Haberler

24 Eylül koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanlığı verileri açıklandı. İşte 24 Eylül 2020 Perşembe Türkiye koronavirüs tablosu…Bugünkü test sayısı: 113.317Bugünkü vaka sayısı: 1.721Bugünkü...

Putin de Nobel Barış Ödülü’ne aday

Rus yazar ve akademisyen Sergey Komkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2021 Nobel Barış Ödülü’ne adaylığı için 10 Eylül’de başvuruda bulunduğunu duyurdu.

21 Eylül koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanlığı verileri açıklandı. İşte 21 Eylül 2020 Pazartesi Türkiye koronavirüs tablosu…Bugünkü test sayısı: 112.942Bugünkü vaka sayısı: 1.743Bugünkü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;Kafe ve restoranların...

Manda Çayı artık kokmayacak

İzmir'in Bayraklı ilçesindeki Adliye Sarayı ile yeni iş merkezlerinin arasından geçen Manda Çayı, İZSU'nun 2 aylık çalışması sonrasında artık kokmayacak.

İzmir Doğal Yaşam Parkı kapanıyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında İzmir'de Doğal Yaşam Parkı 15 gün süreyle kapatılıyor.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kararı sosyal...

Bunlara da göz at!

3 Comments

  1. Yalın anlatım ve güzel bir özetleme ile filmin içinde yaşıyormuşsun gibi hissettiren bir özetleme ve eleştiri olmuş. Toplumsal mesaj vurguları çok güzel ifade edilmiş keyif veren bir yazı olmuş. .

  2. Aslında yaşadığımız belki farkında bile olmadığımız bu “gözetlenme” durumunu nasıl işlemişler çok merak ettim şuan. Acilen izlemem lazım..

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here