20 Ekim 2020

İstanbul’dan İzmir’e Göç Başlaması

Eşi Sözlük’te açılan bu başlığa İzmirlilerden gelen yanıtlar okumaya değer…

İzmir, birçok insanın yerleşmeyi plandığı bir şehir. Pek çok insanın hayali…Özellikle son yıllarda İstanbul’dan yoğun olarak bir göç almakta.

Ekşi Sözlük’de açılan “İstanbul’dan İzmir’e göç başlaması” başlığına İzmirlilerden gelen yanıtların çoğunluğu İzmir’e ‘Gelmeyin’ şeklindeydi.

İlginç yanıtların olduğu başlıktan bazı yanıtları sizi için seçtik. Ne derece katılırsınız bilemeyiz ama…

GELMEYİN!

Gelmeyin lan kalın orada sizin yüzünüzden izmir’de trafik çilesi başladı. ne kadar 34 plaka varsa alayı barzo gibi araba kullanıyor alışmışlar istanbul trafiğindeki hanzoluklara pisliklerini buraya da bulaştırıyorlar.

Ulan ne zaman yola çıksam sövmeden yolu tamamlayamıyorum. gittiğiniz her yerin anasını s.kiyorsunuz önce çeşme’yi s.ktiniz sıra izmir’e geldi. bir de gelip izmir de ki belediyeciliği eleştiriyorlar beğenmiyorsan istanbul’da kal. şu ortadoğululuğunuzu izmir’e bulaştırmayın.

Gelen geldi zaten. izmir’in kırsal ilçeleri bile, istanbullu, ankaralı emeklilerden geçilmiyor. çeşme, foça, dikili, seferihisar gibi sayfiye yerlerini saymıyorum bile.

İzmir’de deprem istanbul’dan önce olabilir. izmir mantıklı değil. edirne, kirklareli istanbul’a yakin ve güvenli orasi olabilir. bir başka seçenekte ankara, konya, trabzon olabilir. ege’de deprem riski fazla.

İstanbul’u bu hale getirenler, anasını gibenler şimdi aynı şeyi izmir’e yapmak için geliyor.zahmet etmeyin. anasını gibtiler çoktan. gibecek bir şey kalmadı. sizi şöyle eskişehir, ankara, bursa taraflarına alalım. oralarda anasını gibecek bir şehir bulma ihtimaliniz izmir’den çok daha fazla.

Saçma sapan birşey olur.tüpraş petkim özelleşti,sanayisi can çekişiyor.zaten yerlisi kaçmaya çalışıyor.çoğunluk nüfus konya,afyon, uşak, kütahya,manisa’lılar ve birçok ilden gelenler.onlarda artık izmir’i asıl izmirlilerden kıskanıyor.sizin anlıyacağınız izmir eski izmir değil gitmeyin.

İzmir’de maaşlar takribi istanbul/1,5 tur. çoğu şirket küçük aile şirketleridir (ki sayıları da cidden az, iş imkanı kısıtlı). genelde şark kurnazı ve cimridirler. ‘ben bu sene bedava çalışayım’ deseniz, ‘yahu olur mu ne yer ne içersin’ demezler. kaldı ki artık eski büyüsü ve havası yok. küçükçekmece gibi bir yer oldu.

İzmir gezme rehberi bırakayım da şehir görün.

-izmir’in tarih kokan gecekondu sokaklarında kaybolun.
-1940 tan kalmış şehiriçi otobüslerine binip nostalji yaşayın.
-kokmuş kordonda çekirdek bira yapıp laikliği damarlarınızda hissedin.
-%70 i tarla ve kırsal olan ilçelerinde domates toplayın.
bu da bonus bilgi: simite gevrek,çekirdeğe çiğdem diyerek rakiplerinize fark atın marjinal olun.

Gelmeyin, simide gevrek, cekirdege cigdem, istanbulluya bizans derler burda, gelmeyin. ayrica izmir cok kaka bir sehir.

Üç sene önce 250 bine aldığım evi 600 bine çıkarmıştır. gelin gelin.

İzmir’in trafiğinde, on yıl önce deli gibi korna çalan peyserler yoktu.
İzmir, on yıl önce kış aylarında böylesine ağır ve kötü şekilde kömür kokmuyordu.
İzmir’in on yıl önce böyle dehşet bir trafik sorunu yoktu.
İzmir’de önceden üç şeritli yollar boştu. şimdi belediye tramvay denen toplu taşımayı(!) başımıza bela etti ve üç şeritli yolu tek ve iki şeritlere indirdi: trafiğin ırzına geçti! izmir önceden daha güzel yönetiliyordu.
İzmir şöyle güzel, böyle gezilesi diye diye şehre nazar değdirdiniz.
İzmir’de on yıl önce bornova’dan buca’ya ortalama 15-25 dakika aralığında varılırken şimdi minimum 50 dakika yolda geçiyor. yapılan toplu taşımalar, trafikte varış süresini kısaltmamış aksine uzatmıştır. siz de gelin sevgili 34 plakalılar, bok var izmir’de: kapı kapı bok dağıtıyoruz amk şehrinde!

Geldiklerinde iş bulamayıp geri döneceklerdir. izmiri çok severim ancak en büyük sıkıntısı işsizlik.

İzmir kocaman bir sayfiye kentidir. onun dışında insanlara sunabileceği bir avantajı yok. heleki iş konusunda ağlarsınız. inanmıyorsanız, buyrun gelin. kendiniz görün. sonra arkanıza bakmadan kaçarsınız.

din not: eğer deprem korkusuyla istanbul’dan izmir’e kaçan varsa; o komuya hiç girmiyorum bile. açın türkiye’nin deprem haritasına bakın.

Gelin gelin siz de gelin. İnsan olarak yasayabildigimiz bi burasi kalmisti. gelin ve burayi da esenler otogarina cevirin. hep beraber o pislik icinde yasamaya calisalim.

En çok iş alanı olan bilişim için bile iş yok, linkedin’e java developer yazıyorum 5 tane ilan çıkıyor.Devlet memuru, doktor ya da öğretmenseniz baya kıdemli olmanız ya da çok yüksek puanlar tutturmanız lazım. kasiyerlik ya da garsonluk gibi şeyler için manisa, aydın, muğla’dan yığılma söz konusu. Ayrıca lağım kokuyor, altyapı çok kötü, size göre değil yani burası istanbullular.

“Gelmeyin artık. yeterince 34 plaka trafikte var. yeterince duyarsızlaşan insan da var ne olur etmeyin.” diye duyar kasılması zorunlu olan başlıktır.

Son Haberler

10 Ekim İzmir 2. altılı tahmini

BAY TOTEM’den 10 Ekim Cumartesi İzmir 2. altılı ganyan tahmini.İZMİR 2. ALTILI GANYAN TAHMİNİKÜÇÜK...

10 Ekim İzmir 1. altılı ganyan tahmini

BAY TOTEM’den 10 Ekim Cumartesi İzmir 1. altılı ganyan tahmini.İZMİR 1.ALTILI GANYAN TAHMİNİKÜÇÜK ŞABLON1.Ayak:...

İzmir acil çözüm istiyor

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir’de yaşanabilecek su krizi için acil çözüm bulunması gerektiğini açıkladı.TBMM’nin ilk oturum gününde...

Karşıyaka’da acı olay!

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, Bihter Yalçınsoy boşanma aşamasında olduğu Rahman Yalçınsoy tarafından öldürüldü.Olay, Karşıyaka ilçesi Cumhuriyet Mahallesinde meydana geldi....

Bakan Ziya Selçuk’tan yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlara ilişkin ayrıntıları açıkladı.

5 Ekim koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanlığı günlük verileri açıkladı. İşte 5 Ekim 2020 Pazartesi Türkiye koronavirüs tablosu…Bugünkü test sayısı: 115.632Bugünkü hasta sayısı:...
41,6k Takipçiler
Takip Et

Bunlara da göz at!

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here