23 Ekim 2020

İzmir Barosu Verileri Açıkladı!

İzmir Barosu, koronavirüs salgını sürecinde çocukların durumu, alınması gereken önlemler ve maruz kalınan cinsel dokunulmazlığa ilişkin suçların verilerini yayınladı.

İzmir Barosu, koronavirüs salgını sürecinde çocukların durumu, alınması gereken önlemler ve maruz kalınan cinsel dokunulmazlığa ilişkin suçların verilerini yayınladı. Cumhuriyet’in haberine göre, raporda, “Çocuğun cinsel istismarı suçu” mağdurları için avukat görevlendirmelerinde ciddi bir düşme olduğu gözlemlendi. Avukat talebi düşüşünün mağdur olan çocukların koruyucu mekanizmalara ulaşamaması olduğu değerlendirildi.

AVUKAT GÖREVLENDİRMELERİNDE DÜŞÜŞ

Baro tarafından yapılan açıklamada, “Salgın ilanından günümüze kadar baro tarafından çocukların maruz kaldıkları cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda yapılan avukat görevlendirmelerinde ciddi bir değişim gözlemlenmektedir. Örneğin 10 Mart 2020 ile 07 Mayıs 2020 tarihleri arasında çocuğun cinsel istismarı suçu için yapılan görevlendirme 99 iken, 2019 yılında aynı dönemde bu sayı 160, 2018’de 211, 2017’de 244, 2016’da 154, 2015’de ise 74 olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılı ocak, şubat ve mart ayı görevlendirilmelerine bakıldığında ise şubat ayında cinsel istismarı suçu için yapılan görevlendirme 157 iken mart ayında 32’ dir. Avukat görevlendirmelerine ilişkin ayrı ayrı sunulan veriler ve karşılaştırmalar mağdur çocuk sayısındaki azalmanın arkasında yatan nedenlerin titizlikle incelenmesi gerektiğine işaret etmektedir” denildi.

KORUYUCU MEKANİZMALARA ERİŞİMDE ZORLUK

Avukat talebinin düşüşünün suçun azlığından değil, koruyucu mekanizmalara erişim konusunda çekilen zorluk olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Mağdur çocuk sayısında görülen ciddi azalmanın başlıca nedeninin okulların kapalı olması ve salgın nedeniyle alınan diğer önlemlerden kaynaklı koruyucu mekanizmalara erişim konusunda yaşanan sıkıntılar olduğunu düşünmekteyiz. Kayıtlara geçebilen şiddet olguları buz dağının sadece görünen kısmını oluşturmakta, kapalı kapılar ardında yaşanan her türlü cinsiyete dayalı şiddete maruz kalan ve/veya şiddete tanıklık ederek travmaya uğrayan çocukların gerçek sayısı seslerini duyuramadıkları için ne acıdır ki bilinmemektedir. Bu nedenle salgın ile mücadele için geliştirilen politikalara yukarıda yer verilen önlemlerin eklenmesi ve acilen uygulanması zorunlu olup, çocukların uğradığı her türlü şiddet ve hak ihlallerine ilişkin veriler kayıt altına alınmalı.”

Son Haberler

Mustafa Sarıgül de parti kuruyor

31 Mart yerel seçimleri öncesi CHP'den istifa eden Mustafa Sarıgül, Türkiye Değişim Hareketi’ni siyasi bir partiye dönüştürmek için çalışmalarına hız verdi.

Kimler grip aşısı alabilecek ve fiyatı

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. Grip aşısı alabilecek vatandaşlar e-Nabız sistemlerine yüklenirken aşı fiyatı da değişmeyerek 72,64...

Çim alanların hayatımıza katkıları

Hem doğaya hem de insan sağlığına pek çok faydası bulunan doğal çimler, artık yaşam alanlarının vazgeçilmezi konumunda.İzmir’in Tire...

10 Ekim İzmir 2. altılı tahmini

BAY TOTEM’den 10 Ekim Cumartesi İzmir 2. altılı ganyan tahmini.İZMİR 2. ALTILI GANYAN TAHMİNİKÜÇÜK...

10 Ekim İzmir 1. altılı ganyan tahmini

BAY TOTEM’den 10 Ekim Cumartesi İzmir 1. altılı ganyan tahmini.İZMİR 1.ALTILI GANYAN TAHMİNİKÜÇÜK ŞABLON1.Ayak:...

İzmir acil çözüm istiyor

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir’de yaşanabilecek su krizi için acil çözüm bulunması gerektiğini açıkladı.TBMM’nin ilk oturum gününde...
41,6k Takipçiler
Takip Et

Bunlara da göz at!

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here