23 Ekim 2020

İzmir’de günlük vaka sayısı en az 450

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı, kentte her gün yaklaşık 5 bin kişiye Kovid-19 testi yapıldığını ve en az 450 kişinin test sonucunun pozitif çıktığı bilgisini paylaştı.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Lütfü Çamlı, salgının kentteki yayılımına ve buna karşı verilen mücadeleye ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuştu.

“SAĞLIK VE HAKLAR KORUNMUYOR”

Pandemi sürecinin Mart ayından bu yana iyi yönetilmediğini dile getiren Dr. Lütfü Çamlı, özellikle sağlık çalışanlarının salgınla mücadelede zor şartlarda çalıştığını ifade etti. Fakat sağlıkçıların da artık giderek tükenme noktasına geldiğini söyleyen Çamlı, “Sağlık çalışanlarının sağlığı, güvenliği ve hakları ne yazık ki korunmuyor. Vefat sayılarının artığı bir süreçteyiz. Bu süreçte sağlık çalışanları, ‘yeter artık pandemiyi iyi yönetemiyorsunuz ve bizler bu süreçte giderek tükeniyoruz’ demeye başladı. 14-18 Eylül’de bu konuda kamuoyunda bir farkındalık yaratmak amacıyla tüm tabip odaları olarak beraber bir eylemlilik sürecini hayata geçiriyoruz” dedi.

Salgının İzmir’deki yayılımına dair Sağlık İl Müdürlüğü’nün kendileriyle veri paylaşılmadığını söyleyen Çamlı, buna rağmen kentteki vaka sayısının gün geçtikçe arttığı bilgisine sahip olduklarını belirtti.

“HER AN OLUMSUZ HABER ALABİLİRİZ”

Yaptığı saha çalışmaları sonucu ulaştıkları net olmayan verilere göre İzmir’de bir günde 5 bine yakın test yapıldığını aktaran Çamlı, şu bilgileri paylaştı:

“Dün mesela yaklaşık 520 kişide Kovid-19 pozitif saptandı. Bunların en az 450’si yeni kovid hastasıdır diye düşünüyoruz. Hekimlerin ne kadarının hastalığa yakalandığına dair kesin bir veri yok elimizde. Sahadan aldığımız duyumlara göre yaklaşık 600 tane sağlık çalışanı sürecin başından beri Kovid-19’a yakalandı. Son dönemde sağlık çalışanlarında Kovid-19’a yakalanma sayısı önceki aylara göre arttı. Türkiye’de ise pandemi sürecinin başından bu yana 290 bin den fazla kişi salgına yakalanırken, bunlardan 30 bini sağlık çalışanları. Sağlık çalışanlarının bu hastalığa yakalanma oranı 10 kat daha fazla. Dolayısıyla her an bir hekim ya da sağlık çalışanı için olumsuz bir haber alabiliriz. O yüzden sağlık çalışanları mutlaka çok iyi korunması gerekiyor. Birçok sağlık çalışanı kişisel koruyucu sağlık ekipmanını kendi imkânları ile sağlıyor. Yani koruyucu ekipman devlet tarafından öyle düzenli sağlanamıyor.”.

“PANDEMİ YOĞUN BAKIM SERVİSLERİ AÇILIYOR”

İzmir’de bazı hastanelerin pandemi hastanesi ilan edilmesi üzerinde duran Çamlı, “Şuan kamu hastanelerinde bu iş için ayrılmış hastane servisleri genel anlamda doldu ya da dolmak üzere diyebiliriz. Keza yoğun bakımların da bazıları doldu. O yüzden yeni yeni pandemi servisleri ve pandemi yoğun bakım servisleri açılıyor” diye belirtti.

“70-80 SAĞLIK ÇALIŞANI ÖZEL SEKTÖRE GEÇTİ”

Tabip Odası Başkanı, salgın sürecindeki çalışma zorlukları nedeniyle istifa eden veya emekliliğe ayrılan hekimlerin olduğunu da ifade etti. Çamlı, “Çok net sağlıklı veriler vermek mümkün değil. İstifa eden ya da emekliye ayrılan hekimlerin hepsi İzmir Tabip Odasına üye hekimler değil. İzmir Tabip Odası’na bağlı hekim sayısına baktığımızda daha önceki dönemlere göre ciddi artışlar var. Bir sağlık çalışanına düşen vatandaş sayısının yüksek olduğu bir ülkeyiz. Neredeyse bir sağlık çalışanı düşmesi gereken sayının iki katı ile karşı karşıyayken, buna karşın atanma için bekleyen sağlık çalışanları var ve bunların hala atanmaları yapılmadı. İzmir’de 70 ve ya 80 sağlık çalışanı işinden ayrılıp özel sektöre geçti. Bu bizim elimizdeki veri. Bu bütünü yansıtmıyor. Odamızın üyesi olmayan hekimlerde var o sayıları ancak İl Sağlık Müdürü verebilir ama onlar da açıklamıyor” ifadelerini kullandı.

Son Haberler

Mustafa Sarıgül de parti kuruyor

31 Mart yerel seçimleri öncesi CHP'den istifa eden Mustafa Sarıgül, Türkiye Değişim Hareketi’ni siyasi bir partiye dönüştürmek için çalışmalarına hız verdi.

Kimler grip aşısı alabilecek ve fiyatı

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. Grip aşısı alabilecek vatandaşlar e-Nabız sistemlerine yüklenirken aşı fiyatı da değişmeyerek 72,64...

Çim alanların hayatımıza katkıları

Hem doğaya hem de insan sağlığına pek çok faydası bulunan doğal çimler, artık yaşam alanlarının vazgeçilmezi konumunda.İzmir’in Tire...

10 Ekim İzmir 2. altılı tahmini

BAY TOTEM’den 10 Ekim Cumartesi İzmir 2. altılı ganyan tahmini.İZMİR 2. ALTILI GANYAN TAHMİNİKÜÇÜK...

10 Ekim İzmir 1. altılı ganyan tahmini

BAY TOTEM’den 10 Ekim Cumartesi İzmir 1. altılı ganyan tahmini.İZMİR 1.ALTILI GANYAN TAHMİNİKÜÇÜK ŞABLON1.Ayak:...

İzmir acil çözüm istiyor

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir’de yaşanabilecek su krizi için acil çözüm bulunması gerektiğini açıkladı.TBMM’nin ilk oturum gününde...
41,6k Takipçiler
Takip Et

Bunlara da göz at!

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here