25 Eylül 2020

İzmirli Kadınlardan Yoğun Talep Var

İzmir İl Müftüsü Recep Rüştü Balkan, İzmir’de cuma namazını camide kılmak için kadınlardan yoğun talep olduğunu, çalışmalara başladıklarını, kısa bir zaman sonra tüm camilerde namaz kılabileceklerini belirtti.

İzmir İl Müftüsü Recep Rüştü Balkan, kadınların bu talebinin bir hak olduğunu düşündüğünü belirterek,”Bu gereklilik çerçevesinde tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. İlçe müftüleriyle yaptığımız toplantılarda aldığımız karar doğrultusunda İzmir’de kadınların cuma namazı kılabilecekleri ortamların ve mekanların hazırlanması noktasında kesin bir karar aldık ve bu kararın uygulanması talimatını verdik. Bu yöndeki hazırlıklarımız ve çalışmalarımız devam ediyor. Kısa bir zaman sonra bütün camilerimizde kadın kardeşlerimiz namazlarını kılabilecekler.” dedi.

“Hiç kimse Atatürk dinsiz diye itham edemez”

Bugün Atatürkçüyüm diyen her bir kişinin Diyanet İşleri Başkanlığına ve Genel Kurmay Başkanlığına sahip çıkması gerektiğini belirten Balkan, “Din ve Atatürk birbirinden ayrı tutulamaz. Hiç kimse Atatürk dinsiz diye itham edemez, çünkü diyanet işleri başkanlığını kuran Atatürk’tür. Diyanet İşleri Başkanlığı sırf bunun için korunup muhafaza edilmesi gereken bir kurumdur.” diye konuştu.

İzmirlilere tavsiye

‘Dindar bir çocuk yetiştirmek istemiyorum’ diyen ebeveynlere de tavsiyede bulunan Müftü Balkan, “Çocukların temel dini bilgi noktasında herkes asgari düzeyde mensubu olduğu İslam dininin temel bilgilerini öğrenmeli, çocuklarımıza doğruyu ve güzeli öğretelim ki başkalarından öğrenmek zorunda kalmasınlar. Devletin eliyle, diyanet eliyle bizim verdiğimiz kurslarımıza göndersinler ve öğrenmelerini sağlasınlar. Biz kimseyi yobaz yetiştirmiyoruz. En azından kul hakkını bilsin, yola çöp atmaması gerektiğini bilsin, ışıklarda birbirlerinin hakkına tecavüz etmesin, bunların hepsi kul hakkıdır, anneye babaya saygıyı öğrensin. Dolayısıyla dinin bu konudaki bakış açısını bilmeli çocuk.” dedi.

Kaynak: Oda Tv/Gamze İşler

Son Haberler

24 Eylül koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanlığı verileri açıklandı. İşte 24 Eylül 2020 Perşembe Türkiye koronavirüs tablosu…Bugünkü test sayısı: 113.317Bugünkü vaka sayısı: 1.721Bugünkü...

Putin de Nobel Barış Ödülü’ne aday

Rus yazar ve akademisyen Sergey Komkov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2021 Nobel Barış Ödülü’ne adaylığı için 10 Eylül’de başvuruda bulunduğunu duyurdu.

21 Eylül koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanlığı verileri açıklandı. İşte 21 Eylül 2020 Pazartesi Türkiye koronavirüs tablosu…Bugünkü test sayısı: 112.942Bugünkü vaka sayısı: 1.743Bugünkü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;Kafe ve restoranların...

Manda Çayı artık kokmayacak

İzmir'in Bayraklı ilçesindeki Adliye Sarayı ile yeni iş merkezlerinin arasından geçen Manda Çayı, İZSU'nun 2 aylık çalışması sonrasında artık kokmayacak.

İzmir Doğal Yaşam Parkı kapanıyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında İzmir'de Doğal Yaşam Parkı 15 gün süreyle kapatılıyor.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kararı sosyal...

Bunlara da göz at!

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here